Kunst på bordet!
In het Deense Odense richt Kunstmuseum Brandts met Kunst på bordet! (Kunst op tafel!) de blik op het stilleven, een genre waarin alledaagse voorwerpen zelden zomaar alledaags zijn. De tentoonstelling overspant vier eeuwen kunstgeschiedenis, van zeventiende-eeuwse pronkstukken en vanitassymboliek tot moderne en hedendaagse interpretaties. Bloemen, fruit, kostbaar servies en vergankelijke lekkernijen vertellen er verhalen over rijkdom, smaak, sterfelijkheid en de manier waarop mensen zich tot hun bezittingen verhouden.

Vier werken uit de collectie van The Phoebus Foundation maken deel uit van de tentoonstelling. Catharina Ykens’ Stilleven met bloemen en insecten toont de verfijning van het bloemstilleven, waarin kleur en minutieuze observatie hand in hand gaan. Frans Snijders brengt in Stilleven met fruitmand overvloed bijna tastbaar dichtbij, met een rijk gevulde mand fruit, druiven en dieren die de compositie extra levendigheid geven. Twee stillevens van Pieter Claesz. tonen een andere kant van het genre: Stilleven met een glas wijn, vruchten, brood en gebak uit 1639 speelt met soberheid, materiaal en licht, terwijl Vanitasstilleven in monochrome tinten de vergankelijkheid van het leven centraal stelt aan de hand van schedels, een kaars en een zandloper.

Kunst på bordet! (Kunst op tafel!) loopt van 10 oktober 2026 tot en met 22 augustus 2027 in Kunstmuseum Brandts in Odense. Meer informatie en tickets via brandts.dk.

